AKADEMIA UCZNIOWSKA

Akademia Uczniowska to program Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym

w ramach szkolnych kół naukowych realizowane są zajęcia dodatkowe z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (biologii, matematyki, fizyki). Celem projektu jest podniesienie efektywności nauczania w szkołach gimnazjalnych za pomocą skutecznych programów kształcenia kompetencji kluczowych na lekcjach przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i zajęciach szkolnych kół naukowych.

W naszym gimnazjum program ten funkcjonował od roku szkolnego 2010/2011, zakończył się w roku szkolnym 2013/2014. W ramach zajęć Akademii Uczniowskiej zostało utworzone szkolne koło naukowe z biologii, którego opiekunem była pani Iwona Wojtaszek. Następnie zostały utworzone jeszcze dwa  szkolne koła naukowe: jedno z matematyki – opiekunem była pani Ilona Błach, drugie z fizyki – opiekunem była pani Dagmara Przybył.

W zajęciach prowadzonych przez panią Iwonę Wojtaszek uczestniczyli uczniowie klas  drugich, natomiast  w szkolnych kołach naukowych prowadzonych przez panią Ilonę Błach

i Dagmarę Przybyłę uczestnikami byli uczniowie klas pierwszych.

Podczas zajęć w ramach szkolnych kół naukowych gimnazjaliści w niewielkich grupach planowali i przeprowadzali, zgodnie z procedurą naukową, obserwacje, eksperymenty i projekty zespołowe, w tym projekty wzajemnego nauczania. Nauczyciele zostali przygotowywani do prowadzenia szkolnych kół naukowych podczas specjalnie opracowanych w tym celu szkoleniach internetowych.

Uczniowie z różnych województw zajmujący się tym samym zagadnieniem mieli możliwość współpracowania ze sobą, dzielenia się pomysłami  i tworzenia wspólnych projektów.  Eksperymenty, obserwacje i projekty wykonane przez uczniów prezentowano na forum szkoły, a poszczególne etapy pracy gimnazjaliści zamieszczali na uczniowskich blogach. Nauczyciele ze szkół biorących udział w programie uczestniczyli w szkoleniach opartych o metodę internetowego coachingu. Dotyczyły one przygotowywania obserwacji

i eksperymentów, prowadzenia projektów uczniowskich, motywowania uczniów do nauki, udzielania informacji zwrotnej, stosowania technik IT. Podstawowe szkolenia internetowe programu pomogły  nauczycielom przygotować i przeprowadzić w szkole wybrane obserwacje, i eksperymenty oraz poprowadzić projekty wzajemnego nauczania. Na kolejnych modułach kursu nauczyciele fizyki, biologii i matematyki poznali pomysły oraz procedury obserwacji i eksperymentów.

Mimo że program „Akademia Uczniowska” już oficjalnie się zakończył, wciąż jednak nie brakuje chętnych osób do poszerzenia w ciekawy sposób wiedzy z biologii, fizyki  i matematyki.

Jesteś tutaj: Home Akademia Uczniowska